Αφορμή αποτέλεσε η συνομιλία που φέρεται να είχε, χθες Μεγάλη Τρίτη, στα εγκαίνια της Ολυμπίας Οδού, ο πρωθυπουργός με τον περιφερειάρχη Πελοποννήσου Πέτρο Τατούλη σχετικά με τη διαχείριση των σκουπιδιών:
«Τσίπρας σε Τατούλη: Πέτρο, πώς πάμε με τα σκουπίδια; Τελειώνουμε; Προτεραιότητά μας είναι να ολοκληρωθεί το έργο της ολοκληρωμένης διαχείρισης στην Πελοπόννησο ως ένα από τα μεγαλύτερα έργα της χώρας», φέρεται να είπε ο Αλ. Τσίπρας στον Π. Τατούλη, σύμφωνα με την ανακοίνωση.
Προστίθεται παράλληλα, ότι πλέον «η κυβέρνηση ανοίγει το δρόμο στο καταστροφικό σχέδιο Τσίπρα - Τατούλη - ΤΕΡΝΑ, υποθηκεύοντας το μέλλον της Περιφέρειας για πολλά χρόνια και με τεράστιο οικονομικό και περιβαλλοντικό κόστος για τους πολίτες».
Στην ανακοίνωση τέλος εκφράζεται η απορία αν «οι περιφερειακοί σύμβουλοι και οι δημοτικές παρατάξεις, που εκλέχθηκαν με σημαία την αντίθεσή τους στη ΣΔΙΤ, θα σιωπήσουν και θα αποδεχτούν τα καταστροφικά σχέδια Τσίπρα - Τατούλη, διακυβεύοντας έτσι και την προσωπική τους αξιοπρέπεια ή θα αντιταχθούν σε αυτόν τον κατήφορο».