Αυτό τονίζει το Κίνημα Αλλαγής Μεσσηνίας σε ανακοίνωσή του η οποία συνεχίζει ως εξής:
«Είναι πλέον πολιτικά ώριμο να σκεφτούμε τι συνέβη, ποιες πολιτικές δυνάμεις την περίοδο αυτή επώασαν το αυγό του φιδιού στην πάνω και στην κάτω πλατεία Συντάγματος με τους Αγανακτισμένους, κραυγάζοντας κατά του πολιτικού συστήματος, στήνοντας κρεμάλες, επιχειρώντας να εισβάλουν στη Βουλή και προπηλακίζοντας από στελέχη του ΠΑΣΟΚ έως και τον τότε Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια. Το ΠΑΣΟΚ από τότε είχε ζητήσει να χαρακτηριστεί η Χρυσή Αυγή ως εγκληματική οργάνωση, ωστόσο τότε ήταν που ορισμένοι επικοινωνούσαν υπογείως μαζί τους.
Μέχρι και πριν κλείσει η Βουλή για τις εκλογές του 2019, ο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τους εναπομείναντες ΑΝΕΛ φρόντισαν να ψηφίσουν τον νέο Ποινικό Κώδικα και να ελαφρύνουν τις ποινές των νεοναζιστών. Οι Ελληνες πλέον βλέπουν, μαθαίνουν και κρίνουν.
Μόνο μαζί, τελειώνουμε τους νεοναζί».