Κατά την παρουσία του στην Καλαμάτα επισκέφτηκε το ιστορικό δημαρχείο της πόλης, όπου συναντήθηκε με τον δήμαρχο Θανάση Βασιλόπουλο, δημοτικούς συμβούλους, τοπικά στελέχη της ΝΔ. Παρόντες ήταν οι βουλευτές Μίλτος Χρυσομάλλης, Γιάννης Λαμπρόπουλος και Περικλής Μαντάς. Στη συνάντηση μεταξύ άλλων συζητήθηκαν ο ενισχυμένος ρόλος της τοπικής αυτοδιοίκησης στις πολιτικές της Ευρωπαϊκής Ενωσης, αλλά και η ανάγκη αναθεώρησης της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής προς όφελος των Ευρωπαίων αγροτών, κτηνοτρόφων, μελισσοκόμων και αλιέων.