Ο Σταύρος Θεοδωράκης θα φθάσει στην Τρίπολη το μεσημέρι του Σαββάτου και θα επισκεφθεί τη λαϊκή της Πάνω Αγοράς, ενώ αμέσως μετά θα έχει μια πρώτη συνάντηση με φίλους και εθελοντές κάνοντας μια βόλτα στον πεζόδρομο,στην κεντρική πλατεία και στην πλατεία 'Αρεως. Το απόγευμα και λίγο πριν την ομιλία ο κ. Θεοδωράκης θα συναντηθεί με τον δήμαρχο Τρίπολης Δημήτρη Παυλή.
Ο Επικεφαλής του Ποταμιού συνεχίζοντας τις περιοδείες του στην Περιφέρεια θα φθάσει στην Τρίπολη με το βανάκι κάνοντας ενδιάμεσες στάσεις για να συναντηθεί με εθελοντές και φίλους του Κινήματος.