Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομίας και Ανάπτυξης Αλέξης Χαρίτσης, ενώ μεταξύ άλλων το "παρών" έδωσαν οι βουλευτές Γιώτα Κοζομπόλη, Πέτρος Κωνσταντινέας, Εύη Χριστοφιλοπούλου, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Πέτρος Τατούλης, η αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας Ελένη Αλειφέρη, οι δήμαρχοι Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας, Μεσσήνης Γιώργος Τσώνης και Οιχαλίας Αριστείδης Σταθόπουλος, οι πρώην δήμαρχοι Καλαμάτας Χρήστος Μαλαπάνης, Παναγής Κουμάντος και Γιώργος Κουτσούλης, η επιχειρηματίας και πρόεδρος του Λυκείου Ελληνίδων Καλαμάτας Βίκυ Καρέλια, ο πρόεδρος του Μανιατακείου Ιδρύματος Δημήτρης Μανιατάκης, ο πρόεδρος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής Σάκης Θεοδωρόπουλος, ο γ.γ. Υποδομών Γιώργος Δέδες και ο πρώην εκτελεστικός διευθυντής του Γραφείου Υποψηφιότητας Kalamata:21 Εκτωρ Τσατσούλης. Τον μητροπολίτη Μεσσηνίας εκπροσώπησε ο αρχιμανδρίτης Φίλιππος Χαμαργιάς.
Η διοργάνωση άνοιξε με παράσταση από το Εθνικό Χορογραφικό Κέντρο - Μπαλέτο της Λωραίνης.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
https://eleftheriaonline.gr/local/politismos/ekdiloseis/item/129464-ksekinise-to-23o-diethnes-festival-xoroy-kalamatas-fotografies#sigProIdcab49eeab4