Βρισκόμαστε στο Αμιτυ, μια μικρή παραθαλάσσια πόλη, που αποτελεί πόλο έλξης για εκατοντάδες τουρίστες κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Οταν ο καινούργιος σερίφης της πόλης Brody, ανακαλύψει σε μία ερημική παραλία το θύμα ενός λευκού καρχαρία, προτείνει στον δήμαρχο να κλείσουν οι παραλίες του νησιού. Ομως τα γεγονότα που ακολουθούν, αποτελούν πλέον... κινηματογραφική ιστορία!
Η ταινία έχει κερδίσει 3 Βραβεία Οσκαρ (Μοντάζ, Μουσικής και Ηχου), ο ίδιος ο Spielberg ήταν υποψήφιoς για τo Οσκαρ Σκηνοθεσίας, ενώ η Βιβλιοθήκη του Κονγκρέσου την έχει κατατάξει στις καλύτερες ταινίες του αιώνα.