Εισηγητές θα είναι οι Αγγελος Συρίγος (Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, καθηγητής Διεθνούς Δικαίου και Εξωτερικής Πολιτικής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο), ο Ευάνθης Χατζηβασιλείου (καθηγητής της Ιστορίας και Μεταπολεμικού Κόσμου στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και ο Θανάσης Διαμαντόπουλος (ομότιμος καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης και Πολιτειολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο). Τη βραδιά θα συντονίσει ο διευθυντής του Τμήματος Λόγου και Γραμμάτων, ποιητής, και δοκιμιογράφος Δημήτρης Κοσμόπουλος.
Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος. Εκ μέρους της Βιβλιοθήκης χαιρετισμό θα απευθύνει η Πρόεδρος του Εφορευτικού Συμβουλίου της ΔΗΚΕΒΙ Καλαμάτας Πιπίνα Κουμάντου.