Η εκδήλωση για τον Σωτ. Λυριτζή -η τελευταία του φετινού κύκλου του αφιερώματος στους Τριφύλιους λογοτέχνες, ο οποίος διοργανώθηκε από την Κοινωφελή Επιχείρηση Παιδείας, Πολιτισμού, Αλληλεγγύης και Περιβάλλοντος του Δήμου Τριφυλίας- θα εστιάσει στη συνεισφορά του στη διερεύνηση ιστορικών γεγονότων της περιοχής και όχι μόνο.
Οπως γνωστοποίησε με σχετική ανακοίνωση η πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Παρασκευή Παντελάκη, εισαγωγή στο έργο του Σωτήρη Λυριτζή θα κάνει, με την ιδιότητα του λογοτέχνη, ο δήμαρχος Τριφυλίας Κώστας Κόλλιας - Ερανιώτης, ενώ σύντομη παρέμβαση θα γίνει από την ειδική γραμματέα της Ενωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων Τόνια Παυλάκου.