Σε πρώτο πλάνο στο κτήριο της Ηλεκτρικής Εταιρείας που στεγάζει σήμερα το Δημοτικό Θέατρο. Πίσω το κτήριο του παγοποιείου “Ολυμπος”, στη θέση του οποίου κατασκευάστηκε το Δικαστικό Μέγαρο. Ακόμη πιο πίσω το μηχανοστάσιο των τρένων που... παραχώρησε τη θέση του στο Διοικητήριο. Και στο βάθος διακρίνονται λόγω... ύψους οι δύο μύλοι “Ευαγγελιστρίας” και “Φερδούρου-Αποστολάκη”. Ο πρώτος σε εγκατάλειψη σήμερα και ο δεύτερος φιλοξενεί εμπορική επιχείρηση.
[Η φωτογραφία από το αρχείο του Γιώργου Μπακούρου]