Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπάρξει εφησυχασμός και χρονολογική μετάθεση των έργων που θα ενισχύσουν την αντιπλημμυρική προστασία της Καλαμάτας. Σε κάθε περίπτωση, η επόμενη δημοτική αρχή πρέπει να επανεξετάσει τη "σχέση" του ποταμού με την Καλαμάτα, αφού έτσι και αλλιώς μια σύγχρονη παραποτάμια πόλη μπορεί να βρει εναλλακτικές τοποθεσίες για πάρκινγκ απελευθερώνοντας μακροπρόθεσμα τη σκεπασμένη κοίτη του Νέδοντα.
Θ.Λ.