Στο σημείο επιχειρούν ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής με πεζοπόρα τμήματα και οχήματα, ενώ από αέρος συμμετέχουν στην κατάσβεση 4 ελικόπτερα που ρίχνουν συνεχώς νερό προσπαθώντας να μειώσουν την εξάπλωσή της.
Όπως ανέφερε μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Μπάμπης Ορφανίδης οι κατοικίες της πόλης, που γειτνιάζουν με το μέτωπο της φωτιάς δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο καθώς η φωτιά κατευθύνεται βορειοανατολικά της πόλης καίγοντας πευκοδάσος που βρίσκεται στα όρια με τον Νομό Κοζάνης.