Ειδικότερα, στην πρώτη περίπτωση, χθες το βράδυ, αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Καλαμάτας, μετά από έλεγχο που πραγματοποίησαν σε καφενείο ιδιοκτησίας 56χρονης, που απουσίαζε κατά τον έλεγχο και αναζητείται, κατελήφθη 60χρονoς ως προσωρινά υπεύθυνος του καταστήματος, καθώς με άλλους πένττε, ηλικίας 33, 35, 62, 65 και 67 ετών, αντίστοιχα, έπαιζαν "ζάρια".
Κατά τον έλεγχο στο κατάστημα αλλά και στην κατοχή του 33χρονου, του 35χρονου, του 60χρονου, του 65χρονου και του 67χρονου βρέθηκαν συνολικά και κατασχέθηκαν δύο ζάρια, το χρηματικό ποσό των -1.980- ευρώ και -100- δολάρια Καναδά, ως προερχόμενα από τα "ζάρια".
Στη δεύτερη περίπτωση, χθες το βράδυ, αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Καλαμάτας, μετά από έλεγχο που πραγματοποίησαν σε καφενείο ιδιοκτησίας 40χρονου, διαπιστώθηκε η εγκατάσταση και λειτουργία, τριών ηλεκτρονικών υπολογιστών και ενός παιγνιομηχανήματος, με παράνομο τυχερό παιχνίδι.
Κατά τον έλεγχο βρέθηκαν και κατασχέθηκαν, ένα παιγνιομηχάνημα, 3 ηλεκτρονικοί υπολογιστές καθώς και το χρηματικό ποσό των -1.263- ευρώ, ως προερχόμενο από το παράνομο τυχερό παιχνίδια.
Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Καλαμάτας, ενώ η αστυνομική έρευνα και η προανάκριση, διενεργούνται από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Καλαμάτας.