Της λειτουργίας προέστη ο μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος, πλαισιωμένος από τον πρωτοσύγκελλο Φίλιππο Χαμαργιά, τους εφημέριους του ναού και τους διακόνους της Μητρόπολης.
Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ο μητροπολίτης χειροτόνησε ιερέα τον διάκονο του ναού Βασίλειο Κουτσόγιαννη, και διάκονο τον Δημήτρη Γεωργόπουλο, που είναι γιος του εφημέριου της κοινότητας Πιλαλίστρας Αθανάσιου Γεωργόπουλου.
Ο μητροπολίτης, τιμώντας την πολυετή διακονία του π. Αθανάσιου Γεωργόπουλου, του απένειμε το οφίκιο του Οικονόμου. Ευλόγησε επίσης τη βασιλόπιτα του ναού.
View the embedded image gallery online at:
https://eleftheriaonline.gr/local/koinonia/ekklisia/item/232897-messinia-dyo-nees-xeirotonies-ston-nao-tou-agiou-nikolaou-flariou-kalamatas-fotografies#sigProIdb4595eb5ac
https://eleftheriaonline.gr/local/koinonia/ekklisia/item/232897-messinia-dyo-nees-xeirotonies-ston-nao-tou-agiou-nikolaou-flariou-kalamatas-fotografies#sigProIdb4595eb5ac