Οι δύο αυτοδιοικητικοί είναι κατηγορούμενοι για την περιβαλλοντική υποβάθμιση και ρύπανση στον Αγιο Νικόλαο της Πύλου, που προκλήθηκε από τη διακοπή λειτουργίας του δεματοποιητή και την επαναλειτουργία της χωματερής. Ως αποτέλεσμα της επαναλειτουργίας του ΧΑΔΑ ήταν η φωτιά που ξεκίνησε και ξέφυγε από τη χωματερή τον Ιούνιο του 2014.
Συγκεκριμένα, οι κ.κ. Τατούλης και Καφαντάρης κατηγορούνται ως υπαίτιοι του ότι κατά το χρονικό διάστημα από τις αρχές του 2013 μέχρι τον Ιούλιο του 2014 στη θέση Αγιος Νικόλαος της Πύλου, «προκάλεσαν με πρόθεση υποβάθμιση στο περιβάλλον, δημιουργώντας με βάση το είδος και την ποσότητα των ρύπων, αλλά και την έκταση ή τη σημασία της υποβάθμισης, κίνδυνο σοβαρής ή ευρείας οικολογικής και περιβαλλοντικής διατάραξης».