Aρωγοί αυτής της προσπάθειας είναι οι μαρτυρίες των παλιών Καλαματιανών.
Για την ιστορία της οδού Αβίας η ομάδα βασίστηκε στις προφορικές μαρτυρίες των: Χρυσούλας Κλείδωνα, Δημήτρη Κοταχέα, Λευτέρη Λαμπρόπουλου, Θανάση Τριαντάφυλλου και Ηλία Τριαντάφυλλου.
Σχετικά με την οδό Αβίας, η ομάδα αναφέρει κάποια σημεία: Αβίας 3 και Αγ. Νικολάου - ξυλουργείο Μπεχράκη. Εδώ κατασκευάζονταν τα ψυγεία του πάγου (φώτο 1 + 2). Αβίας 5 και Αγ.Νικολάου - εργαστήριο ξυλογλυπτικής του Μαρίνου. Αβίας 26 και Ταξιαρχών - Σε αυτό το οικόπεδο υπήρχε το κτήριο που στεγαζόταν το Υποθηκοφυλακείο Καλαμάτας (φώτο 1 + 2). Αβίας 37 - Η ταβέρνα του Γουλγαρέα. Αβίας 41 και Φαρών - Το νεοκλασικό κτήριο - σπίτι του παθολόγου Μπόμπου (φώτο 1). Αβίας 41 και Φαρών - Το νεοκλασικό κτήριο - σπίτι του παθολόγου Μπόμπου (φώτο 2). Αβίας 48 - Σε αυτό το οικόπεδο βρισκόταν το σπίτι όπου μεγάλωσε η Μαρίνα Οικονόμου - Λαλιώτη. Αβίας και Αναγνωσταρά (ΒΑ γωνία) - Εδώ υπήρχε το σπίτι του τενόρου Οδυσσέα Ξηρόκωστα. Αβίας και Αναγνωσταρά (ΝΑ γωνία) - αποθήκη ξυλείας Παπαδόπουλου.
Για οποιoδήποτε λάθος ή παράλειψη μπορεί κανείς να επικοινωνεί για παρατηρήσεις στο 6936-518550 ή στο μέιλ anadifis@yahoo.gr. Επόμενη "στάση" στην έρευνα θα είναι η οδός Αγίου Νικολάου.