Πρόκειται για τη χθεσινή συζήτηση στη Βουλή του σχεδίου νόμου με τίτλο "Ηλεκτρονικό σύστημα διάθεσης τηλεοπτικού και διαφημιστικού χρόνου, σύσταση μητρώου περιφερειακού και τοπικού Τύπου κ.λπ.".
Ταυτόχρονα, το Δ.Σ. της ΠΟΕΣΥ σημειώνει πως υιοθετεί τις προτάσεις των τριών περιφερειακών Ενώσεων, που υποβλήθηκαν με τη μορφή υπομνήματος στον αρμόδιο υπουργό και στο οποίο μεταξύ άλλων επισημαίνεται: «Με το προτεινόμενο σχέδιο νόμου καταργείται η υφιστάμενη υποχρέωση των εφημερίδων να προσκομίζουν στις υπηρεσίες του υπουργείου, πέραν της "βεβαίωσης ασφάλισης του ΕΦΚΑ των δημοσιογράφων που απασχολούν" και ασφαλιστικής ενημερότητας, γεγονός που θα επιτρέψει σε πολλούς εκδότες να λαμβάνουν κρατική διαφήμιση εισπράττοντας από το κράτος, χωρίς να είναι συνεπείς απέναντι στις υποχρεώσεις τους στα ασφαλιστικά ταμεία. Εχουμε την πεποίθηση ότι θα λάβετε πολύ σοβαρά υπ' όψιν σας το παρόν υπόμνημά μας και θα καταβάλετε κάθε προσπάθεια βελτίωσης του σχεδίου νόμου, πάντοτε προς εξυπηρέτηση του δημοσίου συμφέροντος, των αρχών της διαφάνειας, της αξιοκρατίας, της ελευθεροτυπίας, αλλά και της ανάγκης σταθερής και μόνιμης εργασίας για το δημοσιογραφικό προσωπικό».