Στόχος του προγράμματος, σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, είναι η δημιουργία ενός online αποθετηρίου έργων τέχνης από τις πιο πάνω χώρες, τα οποία θα έχουν ως θέμα την εμπειρία των μεταναστών που έφυγαν στο παρελθόν από τις χώρες αυτές για ένα καλύτερο μέλλον. Το αποθετήριο αυτό, σε συνδυασμό με την τεχνική “Μετασχηματίζουσα μάθηση μέσα από την αισθητική επειρία”, η οποία έχει αναπτυχθεί από τον Αλέξη Κόκκο του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, θα χρησιμοποιηθεί για να ευαισθητοποιήσει μαθητές των παραπάνω χωρών στο θέμα της προσφυγιάς.
Στην συνάντηση, πέρα από το ΚεΔιΒιΜ “Αριάδνη”, που ήταν ο συντονιστής φορέας, συμμετείχαν, το σχολείο δευτεροβάθμιας Τεχνικής Εκπαίδευσης ITE Paolo Savi από το Βιτέρμπο της Ιταλίας, ο μεγαλύτερος οργανισμός εκπαίδευσης ενηλίκων από την Αντάκια της Τουρκίας (Hatay Antakya Nedime Keser Halk Egitim Merkezi) και ο Ρουμανογαλλικός Σύνδεσμος Παρισίων Connexion Roumanie.