Η Αναστασία πάσχει από σοβαρή ασθένεια και πρέπει άμεσα να υποβληθεί σε ειδική θεραπεία στον εγκέφαλο, η οποία θα πρέπει να γίνει σε εξειδικευμένο ιατρικό κέντρο στις ΗΠΑ και απαιτείται ένα μεγάλο χρηματικό ποσό.
Το θέμα ενίσχυσης της μικρής μαθήτριας έθεσε η σύμβουλος - επικεφαλής της παράταξης “Καλαμάτα Ξεκινάμε” Μαρία Οικονομάκου.
Η σύμβουλος - πρόεδρος της Δημοτικής Φιλαρμονικής Μαρία Μπαρούνη ενημέρωσε ότι η Φιλαρμονική θα δώσει συναυλία μεθαύριο Παρασκευή στην κεντρική πλατεία της Καλαμάτας, όπου θα υπάρχει κουμπαράς και ο καθένας θα αφήνει ό,τι χρήματα μπορεί για ενίσχυση στον αγώνα της Αναστασίας.
Ο αντιδήμαρχος Κοινωνικών Θεμάτων Σαράντος Μαρινάκης πληροφόρησε ότι είχε επικοινωνία με τη διεύθυνση του σχολείου για να δει πώς μπορεί να βοηθήσει ο δήμος.