Σύμφωνα με την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας, κάηκαν 110 στρέμματα δασικής έκτασης και άλλα 10 στρέμματα αγροτικής γης. Να θυμίσουμε πως η φωτιά εκδηλώθηκε σε δύσβατη περιοχή και για την κατάσβεσή της κινητοποιήθηκαν ισχυρές επίγειες κι εναέριες δυνάμεις. μεταξύ αυτών, 18 άτομα πεζοπόρο τμήμα, 30 πυροσβέστες με 12 πυροσβεστικά οχήματα, 5 εθελοντές με δύο οχήματα του Εθελοντικού Πυροσβεστικού Κλιμακίου Πεταλιδίου, πυροσβεστικό όχημα του Δήμου Πύλου - Νέστορος καθώς επίσης 3 πυροσβεστικά αεροσκάφη PZL και 2 Καναντέρ (CL215).
Επικεφαλής στην κατάσβεση ήταν ο περιφερειακός διοικητής Πελοποννήσου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, αρχιπύραρχος Κων. Γιόβας, με τη συνεργασία του διοικητή της Π.Υ. Καλαμάτας, πύραρχου Κυριάκου Κυριακουλέα.