Οπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση η συνάντηση αφορά κάθε "ευαίσθητο-η συμπολίτη και συμπολίτισσα να συζητήσουμε για το πώς μπορούμε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, αυτούς τους δύσκολους καιρούς"
"Ο θάνατος συμπολιτών σαν συνέπεια των απάνθρωπων μέτρων λιτότητας, η εντεινόμενη εξαθλίωση, η ανεργία ειδικά των νέων, τα λουκέτα στις επιχειρήσεις, η υπερχρέωση των νοικοκυριών, οι διακοπές ρεύματος λόγω αδυναμίας πληρωμής των λογαριασμών της ΔΕΗ οι απειλούμενοι πλειστηριασμοί της πρώτης κατοικίας, αλλά και η διάλυση των υπηρεσιών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας υγείας, δεν είναι δυστυχώς κάτι που…ΔΕΝ μας αφορά…." σημειώνεται μεταξύ άλλων στην ανακοίνωση.