Ο καθηγητής κ. Τσίγκανος τους υποδέχθηκε με χαρά και με ιδιαίτερη ικανοποίηση ανέλαβε προσωπικά την ξενάγηση. Αρχίζοντας από το 1835 και την ίδρυση του Αστεροσκοπείου από δωρεά του εθνικού μας ευεργέτη Γ. Σίνα, ανέφερε τους σκοπούς, τον τρόπο λειτουργίας του, καθώς και την προσφορά του στη ναυτιλία και την κοινωνία της χώρας μας.
Ο πρόεδρος του Δ.Σ. της ομοσπονδίας Παναγιώτης Λούτος ευχαρίστησε τους συμμετέχοντες και υποσχέθηκε κι άλλες εκπλήξεις, ενώ ευχαρίστησε τον κ. Τσίγκανο για τη φιλοξενία, την ξενάγηση και τις υπέροχες στιγμές που χάρισε σε όλους.