Σε συλλυπητήρια ανακοίνωσή της, η Συντονιστική Επιτροπή ΠΑΣΟΚ Μεσσηνίας εκφράζει τη θλίψη της για την απώλεια του Κώστα Οικονόμου και σημειώνει: «Πορεύτηκε στη ζωή του με ήθος, ιδέες, αξίες και οράματα για την παιδεία. Υπήρξε ασυμβίβαστος και άοκνος αγωνιστής της δημοκρατικής παράταξης. Στο πρόσωπό του αναγνωρίστηκε η ανιδιοτέλεια, η καλοσύνη, η ευπρέπεια και η ευστροφία. Πάντοτε έδινε τον καλύτερο εαυτό του για το συνάνθρωπο».
Η κηδεία του θα γίνει στον Αγιο Φλώρο, στις 3 μετά το μεσημέρι.