Το διαγωνισμό διοργάνωσε η Π.Ε. Μεσσηνίας, ύστερα από πρόταση του ομώνυμου κινήματος πολιτών.
Η έκθεση θα λειτουργήσει μέχρι την Τρίτη στις 7 μ.μ. που θα γίνει η απονομή των επαίνων στα σχολεία που συμμετείχαν. Ενα έργο που θα επιλεχθεί, θα αποτελέσει το σημείο αναφοράς όλων των δράσεων αθλητικών και κοινωνικών φορέων της Περιφερειακής Ενότητας Μεσσηνίας, με στόχο τη συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πρόσφυγες.