Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του Δικηγορικού Συλλόγου Kαλαμάτας η αποχή αποφασίστηκε "εκφράζοντας την κατηγορηματική αντίθεσή του στην ύπαρξη του ΚΕΑΟ και τις περαιτέρω ενέργειές του (αστικές, ποινικές), στα συνεχή φορολογικά μέτρα κατά των δικηγόρων που απορρυθμίζουν τον λειτουργηματικό χαρακτήρα του κλάδου σε συνδυασμό με τις πρόσφατα ψηφισθείσες διατάξεις του Πολυνομοσχεδίου (διαμεσολάβηση, αποζημίωση-συνταξιοδότηση έμμισθων δικηγόρων, αναγνώριση τίτλων σπουδών αλλοδαπής). Παράλληλα συμπαραστέκεται στα δίκαια αιτήματα των εργαζομένων στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα".