Ο κ. Μαστέας καταγράφοντας τις εντυπώσεις από τον παγκόσμιο διαγωνισμό Ρομποτικής στο Σότσι, παρατήρησε μεταξύ άλλων: «Η ομάδα μας έκλεψε τις εντυπώσεις από πλευράς κατασκευής (χωρίς τη χρήση γραναζιών για ανύψωση αντικειμένων) και προγραμματισμού (αλλαγή ταχυτήτων ανάλογα με τη θέση αντικειμένων στην πίστα). Τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και πολλοί Ασιάτες με φωτογραφικές μηχανές και βιντεοκάμερες μαζεύτηκαν γύρω από την πίστα μας και κατέγραφαν την επίδειξη του καλαματιανού ρομπότ. Αναμφισβήτητα, ήταν μία από τις καλύτερες κατασκευές. Ηταν συγκινητικό να βλέπεις έμπειρες ομάδες από Κίνα και Καναδά με χειραψίες να συγχαίρουν τα παιδιά, αναγνωρίζοντας την έξυπνη κατασκευή και λειτουργία του ρομπότ».