Συγκεκριμένα, όπως γνωστοποιεί με ανακοίνωσή του ο δήμος, ο καταγόμενος από το Πλατύ ομογενής «εξέφρασε την επιθυμία να προβεί στη δωρεά συναρμολογούμενων προστατευτικών κιγκλιδωμάτων, υψηλών τεχνικών προδιαγραφών, για την προστασία των θεατών και την περαιτέρω αναβάθμιση του ιπποδρομίου».
Από την πλευρά του, ο Π. Νίκας -συνεχίζει η ανακοίνωση- «είχε την ευκαιρία να ευχαριστήσει τον Γ. Μαντζή και διά ζώσης για την πλέον πρόσφατη δωρεά του, η οποία αφορά σε σημαντικό αριθμό επίπλων, με τα οποία θα εξοπλιστούν το Γραφείο Δημάρχου και η αίθουσα υποδοχής, στον 3ο όροφο του νέου Δημαρχείου Καλαμάτας».