Ειδικότερα, όπως εξήγησε η αντιδήμαρχος στο Σώμα -το οποίο ομόφωνα ενέκρινε την υποβολή από τον δήμο πρότασης χρηματοδότησης του έργου από το Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014 - 2020- η σχετική μελέτη του δήμου αφορά εργασίες ανάπλασης σε πλατεία του περιβάλλοντος χώρου δημοτικού ακινήτου, στα Διόδια.
Στόχος, σύμφωνα με την αντιδήμαρχο, είναι “η βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της περιοχής, ενασχολούμενων σε αγροτικές εκμεταλλεύσεις και η ανάπτυξη κοινωνικών δραστηριοτήτων τόσο των κατοίκων όσο και των επισκεπτών της τοπικής κοινότητας”.