“Να κάνουμε όλοι τη δουλειά μας, κυρίως στα χωριά”, ζήτησε ο δήμαρχος, υπογραμμίζοντας ότι η αποστολή των εργατών πυροπροστασίας είναι σημαντική, αφού προσφέρει στους συμπολίτες μας και στο γενικό καλό. Ζητήθηκε να μην υπάρχουν υπερβολές κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, “προέχει η δική σας ασφάλεια”, ανέφερε ο δήμαρχος.
Οι εργάτες πυροπροστασίας συνεργάζονται στενά με τους κατά τόπους προέδρους Κοινοτήτων και με το Γραφείο Πολιτικής Προστασίας του δήμου.
“Όταν έχουμε 4άρι, να είσθε σε επιφυλακή και ετοιμότητα. Να είσθε όλοι μια ομάδα, όπως για παράδειγμα στον Ταΰγετο ή στην περιοχή των Αρφαρών. Η Καλαμάτα θα λειτουργεί πάντοτε υποστηρικτικά”, παρατήρησε ο κ. Βασιλόπουλος.