Σε περίπτωση έλλειψης απαρτίας, η συνεδρίαση θα επαναληφθεί την επόμενη μέρα, την ίδια ώρα, οπότε θεωρείται σε κάθε περίπτωση ότι υφίσταται απαρτία.
Τη Δημοτική Επιτροπή Διαβούλευσης Οιχαλίας συγκροτούν 26 άτομα, ο αντιδήμαρχος οικονομικών, δημοτικός υπάλληλος και πολίτες, αρκετοί από τους οποίους εκπροσωπούν τοπικούς φορείς και συλλόγους. Χωρίς δικαίωμα ψήφου στην επιτροπή μετέχουν όλοι οι αντιδήμαρχοι, οι πρόεδροι του Νομικού Προσώπου του Οργανισμού Παιδικών και Βρεφονηπιακών Σταθμών, Παιδείας και Αθλητισμού και της Κοινωφελούς Επιχείρησης του δήμου, καθώς και οι επικεφαλής των παρατάξεων των μειοψηφιών.