Στη σχετική ανακοίνωση του συνδυασμού “Δύναμη Δημιουργίας” του Γ. Αθανασόπουλου, αναφέρεται ότι ο Μ. Δουρούμης, γνωστοποιώντας την απόφασή του, δήλωσε μεταξύ άλλων:
“Ο Δήμος Μεσσήνης έχει ανάγκη από ένα νέο δυναμικό ξεκίνημα για να πορευτεί στον δρόμο της ανάπτυξης. Μέσα σε ένα πλαίσιο ασφάλειας για τους πολίτες μπορούν να αξιοποιηθούν τα συγκριτικά οικονομικά πλεονεκτήματα της περιοχής, στον αγροτικό τομέα και τον τουρισμό. Το δυναμικό αυτό ελπιδοφόρο ξεκίνημα εκφράζει ο Γιώργος Αθανασόπουλος και έχουμε χρέος, όλοι όσοι αγαπάμε την περιοχή μας, να πορευτούμε μαζί του και να δώσουμε τον νικηφόρο αγώνα που έχει ανάγκη ο τόπος μας”.