Αυτό αναφέρεται, μεταξύ άλλων, σε ανακοίνωση της Περιφέρειας, με αφορμή συναντήσεις που είχε ο Π. Τατούλης χθες και προχθές στην Ενωση Περιφερειών και την Κεντρική Ενωση Δήμων με τους προέδρους τους, Κώστα Αγοραστό και Γιώργο Πατούλη αντίστοιχα, όπως και με τους εκπροσώπους της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης.
Ο περιφερειάρχης, συνεχίζει η ανακοίνωση, αναφέρθηκε «στην ανάγκη να υπάρξει ειδική μέριμνα στις εργασίες της 6ης διάσκεψης της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης -που θα πραγματοποιηθεί στο Ναύπλιο, από τις 3 ως τις 5 Νοεμβρίου- για το προσφυγικό ζήτημα. Η φετινή 6η διάσκεψη της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης, θα ασχοληθεί και με τη θεσμοθέτηση της συνεργασίας των Ελληνικών Περιφερειών και των Γερμανικών Επαρχιών».
Στις πιο πάνω συναντήσεις, καταλήγει η ανακοίνωση της Περιφέρειας Πελοποννήσου, συμμετείχαν ο Κώστας Αγοραστός πρόεδρος της ΕΝΠΕ, ο Γιώργος Πατούλης πρόεδρος της ΚΕΔΕ, η Τάνια Στρούβε γενική διευθύντρια του Γραφείου των Γερμανικών Επαρχιών στις Βρυξέλλες, ο Φρανκ Εντελμαν δήμαρχος του Στάιναχ και συντονιστής δημάρχων της Γερμανίας, ο Λόταρ Γκρομπκλάους συντονιστής δημάρχων της Γερμανίας, ο Χρήστος Λαζαρίδης διευθυντής του Γραφείου της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης στην Ελλάδα, ο Κριστόφ Σουμάχερ και η Μπάρμπαρα Μπάουμαχ από το Ομοσπονδιακό υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων της Γερμανίας, ο Χριστόδουλος Μαμσάκος δήμαρχος Δράμας και συντονιστής δημάρχων της Ελλάδας και ο Χαράλαμπος Κουταλάκης διευθυντής της ΕΝΠΕ.