Aυτό επισημαίνει η ΤΕ Μεσσηνίας του ΚΚΕ, απαντώντας στην ανακοίνωση της ΔΗΜΤΟ Καλαμάτας της Ν.Δ. που καταδίκασε τη βία του ΠΑΜΕ. Αναφέρει ότι “η τοπική της Ν.Δ. δεν δικαιούται να κουνά το δάκτυλο στις ταξικές δυνάμεις και τους συνδικαλιστές που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ. Ας ασχοληθεί με το στέλεχος της Ν.Δ. Τσώνη Σωτήρη πρόεδρο του Εργατικού Κέντρου Καλαμάτας, που παραμονές των εκλογών ανακοίνωσε ότι θα συμμετέχει στο ψηφοδέλτιο της ΠΑΣΚΕ (ΠΑΣΟΚ), με επικεφαλής το Γιάννη Παναγόπουλο”.