Ακολουθεί η ανακοίνωση:
"Συμφωνούμε όλοι στο ότι η διαχείριση των απορριμμάτων είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα και για το Νομό μας , που έπρεπε, εδώ και χρόνια να έχει επιλυθεί. Οι προσπάθειες της Περιφέρειας Πελοποννήσου με την θετική κατάληξη του διαγωνισμού , μας έδωσαν ελπίδες για επίλυση του προβλήματος , που εξέθετε διεθνώς τη Χώρα μας , κερδοσκοπούσαν ορισμένοι και όχι μόνον. Η βεβιασμένη όμως και χωρίς καμιά ενημέρωση , επιλογή από την εταιρία για εγκατάσταση στην Καλλιρρόη , κινδυνεύει να ακυρώσει κάθε θετική μέχρι τώρα εξέλιξη.
Η προσωρινά ανάδοχος εταιρία , όφειλε να έχει κάνει την επιλογή , που δεν θα έβλαπτε και που δεν θα είχε την τοπική κοινωνία απέναντί της. Τώρα που βρισκόμαστε στο στάδιο διαβούλευσης , πρέπει να γίνει αντιληπτό , ότι δεν μπορεί δίπλα από τα σπίτια , από γεωτρήσεις και από περιβόλια να γίνουν τέτοιες εγκαταστάσεις.
Προτείνω: Αναζήτηση άλλης περιοχής με σεβασμό στο περιβάλλον, την Νομοθεσία μας και προπαντός την συναίνεση των τοπικών κοινωνιών".