Το βιβλίο θα παρουσιάσει ο συγγραφέας και μέλος της Ε.Μ.Σ. Γεώργιος Γκόνης, (δρ Ε.Κ.Π.Α., χειρουργός). Θα προηγηθεί ομιλία από τον Μάριο Αθανασόπουλο (μέλος ΕΔΙΠ, Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πελοποννήσου) με θέμα: «1922-2022: Επτά μικρά ερωτήματα για μια μεγάλη καταστροφή». Συμμετέχουν: Ο "Μορφωτικός Σύλλογος Καλαμάτας, η χορωδία Ένωσης Φίλων Μουσικής “Αρμονία” και o "Σύλλογος Μικρασιατών Καλαμάτας" με το χορευτικό τμήμα και τη Θεοδώρα Μπουκουβάλα, τραγούδι - κανονάκι. Την εκδήλωση θα συντονίσει η Αντωνία Παυλάκου (φιλόλογος, συγγραφέας, πρόεδρος της Ένωσης Μεσσήνιων Συγγραφέων).