«Λυπούμαστε πολύ που ανακοινώνουμε ότι το Διεθνές Φεστιβάλ Τζαζ της Καρδαμύλης δεν θα πραγματοποιηθεί το Μάιο. Ας ελπίσουμε ότι ο εμβολιασμός και η επιστροφή στην κανονικότητα θα μας επιτρέψει να το διοργανώσουμε αργότερα φέτος. Ζητάμε συγγνώμη από τους μουσικούς και στο αγαπημένο κοινό που το περίμενε. Μακάρι να υπήρχε κάτι που θα μπορούσαμε να κάνουμε, αλλά δυστυχώς βρισκόμαστε στη μέση ενός παράξενου αγώνα και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. Οταν οι συνθήκες το επιτρέψουν θα επιστρέψουμε» αναφέρει η ανακοίνωση.
Θυμίζουμε πως το πρόγραμμα του φετινού φεστιβάλ περιελάμβανε καλλιτέχνες και μουσικά σχήματα από τη Νορβηγία, την Ελλάδα, τις ΗΠΑ, την Αυστρία, την Αγγλία και την Αργεντινή.