Την εκδήλωση συντόνισε η ηθοποιός Αννα Μαρία Παπαχαραλάμπους ενώ το παρόν έδωσε και ο δήμαρχος Θανάσης Βασιλόπουλος. Η Μαρία Ζαχαριάδου ήταν η πρώτη ομιλήτρια της εκδήλωσης εκπροσωπώντας το portal της Κύπρου “mommy cool”. Στη συνέχεια η Αγγελική Καπόγλη, Διευθύντρια Αιμοδοσίας του Γ.Ν. Καλαμάτας, ενημέρωσε το κοινό σχετικά με την εθελοντική πράξη «γίνε δότης μυελού των οστών». Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν μεγάλη με αρκετούς από τους παρευρισκόμενους να γίνονται εθελοντές δότες μυελού των οστών την ίδια ημέρα. Ο Νίκος Νοτταράς, διευθύνων σύμβουλος της Omnigen, 1ης αδειοδοτημένης τράπεζας φύλαξη βλαστοκυττάρων, μίλησε για τη φύλαξη ομφαλικού αίματος ενώ στη συνέχεια ο Αλέξιος Στριμπάκος, Παθολόγος Ογκολόγος Δ/ντης Ε Παθολογικής Ογκολογικής Κλινικής ΔΘΚΑ ΥΓΕΙΑ, παρουσίασε την ιατρική προσέγγιση του παιδικού καρκίνου.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την Ελένη Φερέτου και το Χρήστο Σίνη, εκπροσώπους του Συλλόγου Φλόγα, Σύλλογος Γονέων Παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια, οι οποίοι παρουσίασαν τις δράσεις του συλλόγου.