Με βάση του την εθελοντική δράση, το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει εργαστήρια D.I.Y, μουσικές βραδιές, εκθέσεις φωτογραφίας & ψηφιδωτών, παλιό σπίτι στο χωριό - εργαλεία γεωργίας και κτηνοτροφίας, εργαστήρι υφαντικής τέχνης, προβολές ντοκιμαντέρ, μελισσοκομεία, υπαίθριες δραστηριότητες κ.α.. «Για δύο μέρες ολόκληρο το χωριό θα γίνει η σκηνή όπου όλες/οι μαζί θα ενημερωθούμε, θα μάθουμε, θα συναντηθούμε, θα συζητήσουμε, θα δικτυωθούμε, θα δοκιμάσουμε, θα διασκεδάσουμε, θα προβληματιστούμε, θα ονειρευτούμε και θα κάνουμε σχέδια, διαδίδοντας την αξία της συμμετοχής» τονίζεται απ’ την οργανωτική επιτροπή, κάνοντας κάλεσμα σε καλλιεργητές, παραγωγούς, επιχειρήσεις, εγχειρήματα, χειροτέχνες, συλλογικότητες αλλά και ομάδες πολιτών να συνδράμουν και να συμμετέχουν στην προσπάθεια αυτή.
Μεταξύ άλλων, το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει παραδοσιακό γλέντι το Σάββατο στις 9.30 μ.μ. με τις "Παπαρούνες", ζωντανό jukebox την Κυριακή στις 2 μ.μ. με το "Ασσόδυο" και την ίδια μέρα στις 9 μ.μ. rock και hip - hop βραδιά με τον Βασίλη Ράλλη.
Η έναρξη των εκδηλώσεων θα γίνει το Σάββατο στις 12 μ.