Η έναρξη έγινε με ένα πρωτότυπο μονόπρακτο από το «Θεατρικό Εργαστήρι Νέων Δήμου Μονεμβασίας», ενώ το κοινό υποστήριξε θερμά τις παραστάσεις που κάλυπταν από κωμωδία έως δράμα. Οι Μολάοι γέμισαν με τα χρώματα και τους ήχους του φεστιβάλ, με τους εθελοντές να υποδέχονται τους θεατές. Η Οργανωτική Επιτροπή, υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της Ολυμπίας Λαμπούση, πέτυχε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Η Κριτική Επιτροπή, αποτελούμενη από γνωστά πρόσωπα του θεάτρου, απένειμε συνολικά 12 βραβεία, συμπεριλαμβανομένου του Βραβείου Κοινού. Το πρώτο βραβείο καλύτερης παράστασης απονεμήθηκε στη θεατρική ομάδα του Συλλόγου Φίλων Μουσικής Σητείας για την παράσταση "Όσκαρ, γράμμα στο Θεό", ενώ το Βραβείο Κοινού απέσπασε η Ομάδα Τέχνης «Βορείως» για την παράσταση «Κλέφτης». Η απονομή των βραβείων έγινε παρουσία τοπικών αρχόντων και του δημάρχου, ενώ προηγήθηκε ντοκιμαντέρ - αφιέρωμα για τον μεγάλο θεατράνθρωπο Θανάση Παπαγεωργίου. Περισσότερες πληροφορίες και υλικό είναι διαθέσιμα στη σελίδα του φεστιβάλ στο Facebook :https://www.facebook.com/panellinio.festival.erasitexnikou.theatrou/