Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους επιστημονικούς φορείς, με την επισήμανση ότι μέχρι τώρα ξέραμε πως τα αντιπλημμυρικά έργα ξεκινούν από τις εκβολές του ποταμού και όχι στη μέση του.
Θ.Λ.
Ο καθαρισμός (για να μη γράψουμε «απογύμνωση» και παρεξηγηθούμε χρονιάρες μέρες) της κοίτης στο ανάντη, ενώ παραμένει ακαθάριστη στο κατάντη του ποταμού είναι αντιπλημμυρικό έργο ή ενδέχεται να οδηγήσει σε πλημμύρα, επειδή θα αυξηθεί η ταχύτητα ροής του νερού στην καθαρή κοίτη, με συνέπεια να συσσωρευτεί γρηγορότερα μεγάλος όγκος νερού στην ακαθάριστη κοίτη;
Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους επιστημονικούς φορείς, με την επισήμανση ότι μέχρι τώρα ξέραμε πως τα αντιπλημμυρικά έργα ξεκινούν από τις εκβολές του ποταμού και όχι στη μέση του.
Θ.Λ.