Ηλιοφάνεια, καλή διαύγεια και ορατότητα, χαμηλότερη θερμοκρασία συγκριτικά με τα προηγούμενα 24ωρα, και σχετικά ενισχυμένοι βόρειοι άνεμοι στην περιοχή του Αιγαίου ήταν τα χαρακτηριστικά του καιρού τη Δευτέρα. Τις επόμενες 3 με 4 ημέρες δεν θα υπάρξει κάποια ουσιαστική αλλαγή, θα υπάρχουν όμως και κάποια σύννεφα τοπικά αυξημένα τα οποία ενδέχεται να δώσουν και κάποιες τοπικές μπόρες.
Εντυπωσιακή άνοδο της θερμοκρασίας θα έχουμε πρόσκαιρα την Παρασκευή και μέχρι την Κυριακή, ενώ από βδομάδα θα έχουμε αλλαγή του καιρού σε φθινοπωρινό μοτίβο.