Ειδικότερα, στις 17 Σεπτεμβρίου ο 36χρονος μαζί με συνεργούς του φέρονται να εισέβαλαν τις πρώτες πρωινές ώρες στο σπίτι, όπου, απειλώντας με κατσαβίδι και χαρτοκόπτη έναν 85χρονο, μία 79χρονη και μία 60χρονη, κατάφεραν να πάρουν 500 ευρώ κι ένα κόσμημα με χρυσή αλυσίδα, πριν εξαφανιστούν.
Σε βάρος του 36χρονου σχηματίστηκε δικογραφία, για ληστεία, η οποία περιλαμβάνει και άγνωστους συνεργούς του. Η δικογραφία θα υποβληθεί στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Καλαμάτας, ενώ η αστυνομική έρευνα και το προανακριτικό έργο συνεχίζεται από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Καλαμάτας, για την ταυτοποίηση των συνεργών του 36χρονου, καθώς και για να αποκαλυφθεί αν έχουν διαπράξει κι άλλα παρόμοια αδικήματα.