Σύμφωνα λοιπόν με την καταγγελία της, γύρω στις 10 το πρωί της Πέμπτης ο άνδρας χτύπησε την πόρτα και είπε ότι ως υπάλληλος της ΔΕΗ θα πρέπει να μπει στο σπίτι για να ελέγξει το ρολόι της ηλεκτροδότησης.
Ετσι λοιπόν βρήκε την ευκαιρία, όχι μόνο να μπει στο σπίτι, αλλά και να ψάξει με την ησυχία του. Η 90χρονη λοιπόν κατήγγειλε, ότι αφού ο άνδρας αποχώρησε από το σπίτι διαπίστωσε, ότι λείπουν 35.000 ευρώ, 1.000 δολάρια και διάφορα κοσμήματα (ρολόγια κ.ά.) συνολικής αξίας κατά δήλωσή της 3.500 ευρώ.
Οι αστυνομικές αρχές της Κυπαρισσίας αναζητούν το δράστη και διενεργούν προανάκριση για την υπόθεση.