Για την υπόθεση αυτή, σχηματίστηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα σε βάρος ενός 24χρονου ημεδαπού και ενός αλλοδαπού υπηκόου Αλβανίας, οι οποίοι κατηγορούνται για ανθρωποκτονία και ληστεία, κατά συναυτουργία. Σημειώνεται ότι ο ένας από τους δράστες (ο 24χρονος ημεδαπός) ήδη κρατείται προσωρινά στο Κατάστημα Κράτησης Κορυδαλλού, για άλλη ληστεία που έχει διαπράξει.
Ειδικότερα, όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα οι παραπάνω δράστες, αφού μπήκαν στην οικία του 76χρονου, με τη χρήση σωματικής βίας τον ακινητοποίησαν, τον έδεσαν και τον φίμωσαν. Στη συνέχεια αφαίρεσαν χρήματα, κοσμήματα και ένα κινητό τηλέφωνο και ακολούθως τράπηκαν σε φυγή, αφήνοντάς τον αβοήθητο.
Η δικογραφία που σχηματίστηκε υποβλήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Σπάρτης, ενώ η αστυνομική έρευνα συνεχίζεται για τον εντοπισμό του αλλοδαπού δράστη.
Παράλληλα, σε εξέλιξη βρίσκεται και το προανακριτικό έργο από το Αστυνομικό Τμήμα Περιφέρειας Σπάρτης, σε συνεργασία με το Τμήμα Ασφαλείας Σπάρτης, για την εξακρίβωση της τυχόν συμμετοχής τους σε διάπραξη και άλλων αδικημάτων.