Πρόκειται για τον Σταύρο Μιχ. Ξυδέα, του οποίου τα ίχνη χάθηκαν στον δασικό δρόμο Σαΐδονας προς το δάσος βασιλικής - Παναγίας Γιάτρισσας, στο ύψος της διασταύρωσης που οδηγεί στην Καστάνια Δυτικής Μάνης, όπου είχε βρεθεί το αυτοκίνητο του παρκαρισμένο στην άκρη του δρόμου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, το πτώμα βρήκε περιπατητής που έκανε πεζοπορία στο μονοπάτι που οδηγεί στο ερειπωμένο μοναστήρι της Βαϊδενίτσας και ειδοποίησε τις Αρχές. Η αναγνώριση έγινε από τα ρούχα και τα προσωπικά αντικείμενα του αγνοούμενου, ενώ οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν πως βρέθηκε απαγχονισμένος.