Σε κλίμα συγκίνησης και κατάνυξης οι προσκυνητές προσευχήθηκαν στη χάρη της υπερευλογημένης Θεοτόκου, μετάλαβαν των Αχράντων Μυστηρίων και δέχθηκαν τις διδαχές και την φιλοξενία του καθηγουμένου αρχιμανδρίτη Προκοπίου και των μοναχών. Ξεναγήθηκαν στους χώρους της ριζικώς ανακαινισμένης μονής, πρωτοβουλία και έργο του μητροπολίτη Μεσσηνίας Χρυσόστομου.
Η ενορία της Αγίας Αικατερίνης, ιδιαιτέρως, έχει ευεργετηθεί από την μονή, διότι είχε την ευλογία και την τιμή να φιλοξενήσει επί δύο συνεχή έτη, προς αγιασμό, τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας Βουλκανιώτισσας στο ναό της. Αυτό θα πραγματοποιηθεί και φέτος, για τρίτη φορά, κατά το χρονικό διάστημα από 3ης έως 10ης Μαΐου.
Ο αρχιμανδρίτης Ευθύμιος Θεοδωρόπουλος κάλεσε τους πιστούς να παρακαλέσουν την Παναγία, να πρεσβεύει για όλο τον κόσμο, για την Θεοσκέπαστη και Παναγιοσκέσπαστη πατρίδα μας, για τους εγγύς και τους μακράν Μεσσηνίους, τους ενορίτες της Αγίας Αικατερίνης και να ευοδώσει τον αγώνα για την ολοκλήρωση του νέου ιερού ναού της.
Φωτογραφίες: Γιώργος Τσερεφός