Στη συνέχεια τέλεσε τη λειτουργία συμπαραστατούμενος από ιερείς της περιοχής. Στις ακολουθίες συμμετείχε πλήθος πιστών και εκπρόσωποι των τοπικών αρχών.
Το πρόσφατα ανακαινισμένο παρεκκλήσι του Αγίου Δημητρίου στο Χατζή του Δήμου Μεσσήνης, εγκαινίασε το περασμένο Σάββατο ο μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος.
Στη συνέχεια τέλεσε τη λειτουργία συμπαραστατούμενος από ιερείς της περιοχής. Στις ακολουθίες συμμετείχε πλήθος πιστών και εκπρόσωποι των τοπικών αρχών.