Ο εορτασμός πραγματοποιήθηκε χοροστατούντος του Μητροπολίτη Μάνης κ. Χρυσόστομου, στον ναό του Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου. Παρόντες στην τελετή ήταν μεταξύ άλλων ο υφυπουργός Εθνικής Αμυνας Θανάσης Δαβάκης, ο δήμαρχος Ανατολικής Μάνης Πέτρος Ανδρεάκος, η αντιπεριφερειάρχης Λακωνίας Ντία Τζανετέα, ο γενικός γραμματέας Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Μενέλαος Δασκαλάκης, ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Γυθείου Παρασκευάς Αδάμης, ο διοικητής του ΚΕΕΜ Σπάρτης ταξίαρχος Δημήτριος Μακρής, o αναπληρωτής διευθυντής της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λακωνίας Γεώργιος Μαρουδάς, ο διοικητής του 3ου Τάγματος Γυθείου Χαράλαμπος Συναδινός, ο διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Γυθείου Πέτρος Τζεφεράκος, ο λιμενάρχης Γυθείου υποπλοίαρχος Λ.Σ. Χρήστος Σταμπουλής, ο διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Γυθείου Κωνσταντίνος Γραφάκος.