Την Παρασκευή είχε προγραμματιστεί η κοπή της πίτας, ενώ κάθε Τετάρτη στις 8 μ.μ. θα ξεκινούν διαφορετικές εκδηλώσεις: 8 Φεβρουαρίου: "EVS cafe". Η ομάδα του οργανισμού νεολαίας και εκπαίδευσης Κοινωνική Ανάπτυξη Νέων παρουσιάζει την Ευρωπαϊκή Εθελοντική Υπηρεσία, μια δράση του προγράμματος Erasmus+ που δίνει υποτροφίες για μαθησιακή κινητικότητα στο εξωτερικό σε νέους 18 - 30 ετών. 15 Φεβρουαρίου: "Τσίκνο-Valentine": Μία ανατρεπτική εκδήλωση που συνδυάζει τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου με την Τσικνοπέμπτη! 22 Φεβρουαρίου: παρουσίαση του έργου των Παιδικών Χωριών SOS Καλαμάτας.
Τέλος, το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου στις 9 μ.μ. και την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου στις 6.30 μ.μ., η ανοιχτή καλλιτεχνική κολεκτίβα «Τα Λυκοτσαρδά - ποιητές εκ του προχείρου» από το Ξηροκάμπι Λακωνίας παρουσιάζουν στο χώρο του Κέντρου Νέων Καλαμάτας τις «Ιστορίες με κακό τέλος - Παραμύθια για deathάδες», 5 ιστορίες με κοινό μεταξύ τους, το κακό τέλος. Κάποιες έχουν σκοτεινή και τρομακτική ατμόσφαιρα και κάποιες θυμίζουν την πραγματικότητα. Κάποιες έχουν μάγισσες και κάποιες καθημερινούς ανθρώπους.