Στη συνάντηση, που έχει προγραμματιστεί να αρχίσει στις 7 το βράδυ, θα μιλήσουν ο επιστημονικός υπεύθυνος και συντονιστής του προγράμματος καθηγητής Νίκος Ζαχαριάς, πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών, ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Μεσσηνίας Βαγγέλης Ξυγκώρος και ο δρ Σ. Βαρελάς επιστημονικός σύμβουλος σε θέματα τουρισμού.
Η εκδήλωση αποτελεί συνδιοργάνωση της Ερευνητικής Κοινοπραξίας του “Καλαμάτα 1821: Δρόμοι Ελευθερίας” και του Επιμελητηρίου Μεσσηνίας.