Για το θέμα αυτό η διοίκησή του ενημερώνει ότι το νοσοκομείο από τις 19 Νοεμβρίου 2021 είχε ολοκληρώσει τη διαδικασία ελέγχου και καταγραφής και αποστολής του άχρηστου ή εκποιήσιμου υλικού στη Διεύθυνση του Δημοσίου Υλικού του Τελωνείου Πατρών.
Την ευθύνη της μειοδοσίας έχει η υπηρεσία του Τελωνείου Πειραιά, η οποία πραγματοποίησε τη σχετική μειοδοσία στις 11 Μαΐου.
Αρχικά από το νοσοκομείο απομακρύνθηκε από τον πρώτο μειοδότη το άχρηστο υλικό της πληροφορικής στις 14 Ιουνίου.